Karlovy Vary

Karlovarský kraj

  • Lázně
  • Noční život
  • Památky

Od založení Karlových Varů českým králem Karlem IV. v půli 14. století uplynulo již více než 600 let. Jejich vznik a vývoj byl vždy nerozlučně spjat s blahodárnými účinky teplých minerálních pramenů. Stará historie lázní je kronikou vzestupů a pádů. Místo bylo několikrát postiženo katastrofálními živelnými pohromami-po-žáry (1604 a 1759) a povodněmi (1582, 1821 a 1890). Díky lázeňství se však vždy vzpamatovalo a vyrostlo do nové krásy. Výstavba poslední třetiny století dala Karlovým Varům jejich dnešní architektonickou tvářnost, nesoucí výraznou pečeť historismu a secese. Byly postaveny lázeňské stavby Mlýnské kolonády (1881), Vřídelní kolonády (1879), Lázní Ill (1866), nové divadlo (1886) a honosný objekt Císařských lázní (1895). Na stavební ráz lázní měla určující vliv vídeňská architektura, zosobněná v Karlových Varech dvojicí stavitelů Ferdinandem Fellnerem a Hermannem Helmerem. Rozsáhlá stavební činnost byla završena zbudováním mezinárodního hotelu lmperial v roce 1912. Kromě světově významné lázeňské tradice jsou Karlovy Vary pověstné i svou tradicí kulturní, s níž se tu setkáváme na každém kroku.

Připomeňme si nejvýznamnější návštěvníky z přelomu 18. a 19. století J.W.Goetha, Friedricha Schillera, Theodora Kornera, Ludwiga van Beethovena a Nikolu Paganiniho. Duchovní klima Karlových Varů před rokem 1900 bylo výrazně ovlivněno pobyty předních představitelů evropské kultury, vědy a politiky. U Vřídla pobývali v 19. století např. N. V. Gogol, F. Lizst, A. Stifter, S. Freud, H. Schliemann, J. Barrande, J. Brahms, T. Fontane, A. Dvořák a četné další slavné osobnosti.

Hlavním lákadlem města jsou jeho minerální prameny, životní míza lázní. Pro lázeňské účely je jímáno a využíváno 13 hlavních zřídel, z nichž nejvydatnější, nejteplejší a nejslavnějším je pramen Vřídlo (72°(, 2000 litrů za minutu). V Karlových Varech se léčí choroby zažívacího ústrojí, poruchy výměny látkové a též nemoci pohybového ústrojí. Již tradičně sem jezdí pacienti s one-mocněním jater, žlučových cest, s vředovými chorobami žaludku a dvanácterníku a rovněž s cukrovkou.

Karlovy Vary jsou proslulým dějištěm filmových festivalů, hudebních akcí a mnohých mezinárodních vědeckých konferencí a sympozií. Karlovy Vary a jejich okolí jsou domovem nejlepšího českého kaolínu, porcelánu a křišťálového skla značky Moser. Lázně mají i své typické potravinářské speciality s více než stopadesátiletou tradicí jsou to oplatky a žaludeční likér Becherovka.

Co navštívit

Kam se podívat v Karlových Varech

Card image
Rozhledna Diana
Card image
Mlýnská kolonáda
Card image
Kostel Svatého Petra a Pavla
Card image
Vyhlídka Karla IV

Hotely

Ubytování v Karlových Varech

Grandhotel Pupp
Grandhotel Pupp

Od 3500 Kč / noc

Spa Hotel Zákem Lužec
Spa Hotel Zákem Lužec

Od 2800 Kč / noc

Hotel Palacky
Hotel Palacky

Od 1500 Kč / noc

Dvorak Spa & Wellness
Dvorak Spa & Wellness

Od 1900 Kč / noc