Za krásami Jižní Moravy

Pojeďte navštívit jeden z nejkrásnějších regionů v naší malebné zemi, Jihomoravský kraj. Společně navštívíme čtyři velmi zajímavá a hodnotná moravská města - Horní Věstonice, Lednici, Mikulov a Pasohlávky.

Dolní Věstonice

Dolní Věstonice jsou známe především jako naleziště takzvané Věstonické Venuše, neboli keramické sošky staré přibližně 25 000 let. Není tedy divu, že se v současnosti na místě nachází Expozice věnovaná pravěku a přibližující život lovců mamutů, kteří v tyto místa v době ledové obydlovali.

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál, naházející se ve městě Lednie je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Lednice patří rozhodně mezi místa, která při návštěvě Jižní Moravy musíte vidět. Na celkové ploše téměř 300 km² si můžete prohlédnout např. 23 metrů vysoký Obelisk, připomínající od roku 1798 uzavření míru mezi Francií a Rakouskem, dále pak Janův hrad, Minaret či Lovecký zámeček, který dříve sloužil jako myslivna.

Asi nejkrásnějším zážitkem, který lze v areálu zažít, je projížďka na loďce s odborným výkladem, procházka rozlehlými zahradami či projížďka zahradami v kočáru taženým koňmi. Ne nadarmo je Lednicko-valtický areál je také označován jako "Zahrada Evropy".

Ve městě Lednice je spousta možností kde se kvalitně najíst. Asi nejznámější je restaurace U Tlustých, která se účastnila pořadu „Ano, šéfe!“.

Mikulov

Mikulov je téměř ze všech stran obklopen vinicemi. Dominantou města Mikulov je barokní zámek, jež je zároveň sídlem regionálního muzea Mikulov, kde si můžete prohlédnout rozsáhlou vinařskou expozici. Rozhodně stojí za to jít na prohlídku zámku a dozvědět se více o dřívějším majiteli, pod jehož vládou město Mikulov dříve vzkvétalo.

Vínem jste obklopeni doslova na každém kroku. Doporučuji sednout si někde v uličkách města na zahrádku vinárny či restaurace a vychutnat si sklenku vína (nebudete-li mít ještě z předchozího večera vína dosti).

A pokud zbyde ještě čas, obujte pevné boty a navštivte zříceninu hradu Děvičky, která se nachází na kopci v rámci CHKO Pálava. Ze zříceniny je úžasný výhled na celou Pálavu a sledovat z něj západ slunce je vysloveně romantická záležitost.

Pasohlávky

Odpočinku si můžete dopřát v obci Pasohlávky, která leží na břehu Novomlýnských nádrží pod Pálavou. Velmi známá je i archeologická lokalita se zbytky římského tábora a opuštěný kostel na ostrově uprostřed jezera, který je památkou na zaplavenou obec Mušov a jenž leží uprostřed prostředního jezera Novomlýnských nádrží.

Pasohlávky jsou velmi známé především koupalištěm Aqualand Moravia.

KP| středa, 1. ledna 2020